24 مهر 1400

En |

 

ضرورت مشارکت همه جانبه در بازآفرینی شهری

باز آفرینی شهری در واقع یکی از نمود های توسعه پایدار است و در تعريف آن باید گفت باز آفريني شهري پايدار يك رويكرد شهري همه جانبه و چند سو نگر براي ارتقا كيفيت زندگي شهري است و سه مولفه اصلي آن همان سه مولفه اصلي پايداري یعنی محيط زيست، اجتماع و اقتصاد است.
ﺳﻪشنبه، 04 آذر 1399 | Article Rating

باز آفرینی شهری در واقع یکی از نمود های توسعه پایدار است و  در تعريف آن باید گفت باز آفريني شهري پايدار يك رويكرد شهري همه جانبه و چند سو نگر براي ارتقا كيفيت زندگي شهري است و سه مولفه اصلي آن همان سه مولفه اصلي پايداري یعنی محيط زيست، اجتماع و اقتصاد است.

در واقع بافت هايي كه دچار فقر شهري،  هويتي و ناپايداري هستند، باید این سه خصيصه  اصلی پایداری را ایجاد کرد تا در ارتقا كيفيت زندگي و ماندگاري این مناطق توفيق پيدا كرد.

متاسفانه آذربایجان غربی به دلیل مشکلاتی که در دهه ۶۰ داشت و جنگ تحمیلی، خرابی‌های بسیار دید که سبب شد بحث شهرسازی و بهبود بافت‌های فرسوده با تاخیر در استان انجام شود.

با توجه به اینکه  سه هزار و 67 هکتار بافت‌های فرسوده در استان شناسایی شده که ۱۱ درصد از مساحت شهری استان را در برمی‌گیرد و این میزان برابر  ۴.۲ درصد کل بافت‌های فرسوده کل کشور است.

همچنین ۴۱۷ هکتار از کل مساحت بافت‌های فرسوده استان در شهر ارومیه واقع است یعنی ۱۳.۶ درصد از کل بافت فرسوده استان در این شهر قرار دارد.

خوشبختانه با آغاز دولت تدبیر و امید و نگاه ویژه مقام عالی وزارت به مبحث بازآفرینی شهری حرکت بزرگی در این عرصه آغاز شده و در حال حاضر ۴۷۳ پروژه بازآفرینی شهری در ۲۵ سکونتگاه غیررسمی آذربایجان غربی در دست اجراست. همچنین ساماندهی مناطق حاشیه‌نشین برنامه‌هایی از قبیل احداث مدرسه، آسفالت، احداث سالن ورزشی، کتابخانه و تهیه طرح‌های بازآفرینی در قالب ۳۰ برنامه در راستای ارتقای کیفیت زندگی و توانمندسازی ساکنان این مناطق در دست اجراست.

در این راستا می‌توان به آماده‌سازی مقدمات راه‌اندازی خانه محله ارومیه، خوی، میاندوآب و بوکان و مقدمات مرکز درمانی ارومیه و کف‌‌سازی گذر نظام‌السلطنه ارومیه و مقدمات خرید بنای تاریخی خانه حدیدی ارومیه، پیشرفت ۸۵ درصدی مدرسه ۱۲ کلاسه وکیل‌آباد ارومیه و اتمام طرح مطالعاتی ارتقای سرمایه اجتماعی در محله وکیل‌آباد ارومیه اشاره کرد.

نباید فراموش کرد که مشارکت همه‌جانبه مردم در اجرای پروژه‌های بازآفرینی شهری یک اصل برجسته است.

ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو

برچسب ها