| 21 مرداد 1399
En | 

ضرورت مشارکت همه جانبه در بازآفرینی شهری

تاریخ انتشار: 1396/05/22|   بازدید: 1681 |  print

باز آفرینی شهری در واقع یکی از نمود های توسعه پایدار است و  در تعريف آن باید گفت باز آفريني شهري پايدار يك رويكرد شهري همه جانبه و چند سو نگر براي ارتقا كيفيت زندگي شهري است و سه مولفه اصلي آن همان سه مولفه اصلي پايداري یعنی محيط زيست، اجتماع و اقتصاد است.

 

باز آفرینی شهری در واقع یکی از نمود های توسعه پایدار است و  در تعريف آن باید گفت باز آفريني شهري پايدار يك رويكرد شهري همه جانبه و چند سو نگر براي ارتقا كيفيت زندگي شهري است و سه مولفه اصلي آن همان سه مولفه اصلي پايداري یعنی محيط زيست، اجتماع و اقتصاد است.

در واقع بافت هايي كه دچار فقر شهري،  هويتي و ناپايداري هستند، باید این سه خصيصه  اصلی پایداری را ایجاد کرد تا در ارتقا كيفيت زندگي و ماندگاري این مناطق توفيق پيدا كرد.

متاسفانه آذربایجان غربی به دلیل مشکلاتی که در دهه ۶۰ داشت و جنگ تحمیلی، خرابی‌های بسیار دید که سبب شد بحث شهرسازی و بهبود بافت‌های فرسوده با تاخیر در استان انجام شود.

با توجه به اینکه  سه هزار و 67 هکتار بافت‌های فرسوده در استان شناسایی شده که ۱۱ درصد از مساحت شهری استان را در برمی‌گیرد و این میزان برابر  ۴.۲ درصد کل بافت‌های فرسوده کل کشور است.

همچنین ۴۱۷ هکتار از کل مساحت بافت‌های فرسوده استان در شهر ارومیه واقع است یعنی ۱۳.۶ درصد از کل بافت فرسوده استان در این شهر قرار دارد.

خوشبختانه با آغاز دولت تدبیر و امید و نگاه ویژه مقام عالی وزارت به مبحث بازآفرینی شهری حرکت بزرگی در این عرصه آغاز شده و در حال حاضر ۴۷۳ پروژه بازآفرینی شهری در ۲۵ سکونتگاه غیررسمی آذربایجان غربی در دست اجراست. همچنین ساماندهی مناطق حاشیه‌نشین برنامه‌هایی از قبیل احداث مدرسه، آسفالت، احداث سالن ورزشی، کتابخانه و تهیه طرح‌های بازآفرینی در قالب ۳۰ برنامه در راستای ارتقای کیفیت زندگی و توانمندسازی ساکنان این مناطق در دست اجراست.

در این راستا می‌توان به آماده‌سازی مقدمات راه‌اندازی خانه محله ارومیه، خوی، میاندوآب و بوکان و مقدمات مرکز درمانی ارومیه و کف‌‌سازی گذر نظام‌السلطنه ارومیه و مقدمات خرید بنای تاریخی خانه حدیدی ارومیه، پیشرفت ۸۵ درصدی مدرسه ۱۲ کلاسه وکیل‌آباد ارومیه و اتمام طرح مطالعاتی ارتقای سرمایه اجتماعی در محله وکیل‌آباد ارومیه اشاره کرد.

نباید فراموش کرد که مشارکت همه‌جانبه مردم در اجرای پروژه‌های بازآفرینی شهری یک اصل برجسته است.

ابراهیم مبارک قدم

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی

  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد
 

اخبار مهم

❇️نشست بررسی ظرفیت‌های بخش خصوصی برای مشارکت در پروژه‌های مهم راهسازی آذربایجان‌غربی
🔹در این نشست که به ریاست استاندار آذربایجان‌غربی و برخی از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برگزار شد، ضمن بررسی زمینه‌های مشارکت به ویژه در محورهای استراتژیک قطار سریع...
يکشنبه 19 مرداد 1399
❇️برنامه‌ریزی برای ارتقای شاخص‌های حمل‌ونقل آذربایجان‌غربی
🔹در جلسه ویدئو کنفرانس معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربايجان‌غربی و مدیرکل راه‌وشهرسازی استان با معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزیر راه وشهرسازی، فر...
يکشنبه 19 مرداد 1399
❇️رونق اشتغال شهرستان تکاب در گرو بهبود شبکه حمل‌ونقل منطقه
🔹جلسه توسعه و رونق اشتغال در مناطق کمتر توسعه یافته با محوریت بررسی حوزه‌های مختلف شهرستان تکاب به ویژه بخش حمل‌ونقل به صورت ویدئو کنفرانس با حضور معاون امور ع...
يکشنبه 19 مرداد 1399